Skip to content Skip to footer

Mniejsze zużycie energii z sieci

Zapotrzebowanie na prąd, zwłaszcza w gospodarce, nieustannie rośnie. Ogniwa fotowoltaiczne wykorzystują energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej. Firmy, które inwestują w tego typu instalacje, w znaczny sposób ograniczają pobór prądu z sieci, więc elektrownie oparte o paliwa kopalne nie muszą produkować coraz większych ilości energii.

1000 kWh

z fotowoltaiki

=

redukcja

812 kg

CO2 rocznie

Brak emisji szkodliwych substancji

Wytwarzanie energii słonecznej nie wiąże się z emisją szkodliwych substancji do atmosfery. Każde 1000 kWh energii pozyskanej z fotowoltaiki to redukcja emisji dwutlenku węgla o około 812 kg rocznie. Zatem im więcej jest na świecie instalacji fotowoltaicznych, tym lepsza jakość powietrza. Panele fotowoltaiczne przyczyniają się również do redukcji emisji tlenków węgla i azotu, dwutlenku siarki oraz pyłów. Gleba również nie jest zanieczyszczana.

Panele fotowoltaiczne to także brak produkcji odpadów stałych, które wiążą się z pobieraniem energii z tradycyjnych źródeł.

Jaki jest ślad węglowy paneli fotowoltaicznych?

Szacuje się, że w przypadku produkcji 1 kWh energii za pomocą instalacji solarnej, emitowane jest do atmosfery ok. 50 gramów dwutlenku węgla. Natomiast tradycyjne źródła energii emitują tysiące kilogramów rocznie! Dzięki fotowoltaice możesz więc skutecznie zmniejszyć ślad węglowy przedsiębiorstwa. W przypadku dużych firm pozytywny efekt ekologiczny będzie bardzo wyraźny.

W zgodzie z naturą

Łatwa konserwacja i trwałość

Panele fotowoltaiczne - działają bardzo długo (nawet ponad 30 lat) i nie wymagają skomplikowanej konserwacji. Do czyszczenia ogniw wystarczy woda destylowana. Sama utylizacja paneli fotowoltaicznych również jest przyjazna środowisku – większość komponentów instalacji można poddać recyklingowi, odzyskując ponad 90% surowców. Konwencjonalne metody produkcji energii wymagają stosunkowo regularnej wymiany podzespołów, przez co wytwarza się wiele nieprzyjaznych dla środowiska odpadów, a także zwiększa zapotrzebowanie na produkcję nowych części.

Odnawialne zasoby

Energia słoneczna jest energią odnawialną. Słońce jest źródłem, które prawdopodobnie nigdy się nie wyczerpie – będzie można korzystać z niego przez setki lat. Natomiast paliwa kopalne są ograniczone, a wydobywając je, dodatkowo niszczymy planetę. Skutkiem ubocznym produkowania prądu przy użyciu konwencjonalnych metod jest wytwarzanie niebezpiecznych odpadów, które wymagają odpowiedniej utylizacji. W przypadku fotowoltaiki powstaje znacznie mniej tego typu odpadów, a także różnych niebezpiecznych substancji chemicznych. Fotowoltaika jest efektywną metodą pozyskiwania zielonej energii, do której każdy może uzyskać dostęp.

Bezpieczeństwo
dla fauny i flory

Dobrze zaplanowana i zamontowana instalacja nie będzie negatywnie oddziaływać na przyrodę - rośliny, zwierzęta czy glebę. Po usunięciu z danego terenu całego systemu, ziemię będzie można bez obaw wykorzystać – grunt zachowa swoją jakość. Sama praca paneli słonecznych nie emituje również żadnych uciążliwych dźwięków.

Nowe wymogi prawne

Pakiet klimatyczny „Fit for 55"

Celem UE jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych (GHG) o 55% do 2030 r. i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Pakiet legislacyjny obejmuje również aktualizację unijnej dyrektywy ws. energii odnawialnej, aby zwiększyć udział OZE w miksie energetycznym UE z obecnego celu 32% do 2030 roku. We wrześniu 2023 r. Parlament przegłosował porozumienie z Radą ustanawiające nowy cel wynoszący 42,5% energii z odnawialnych źródeł energii do 2030 roku.

Obowiązek raportowania niefinansowego

Obowiązek raportowania niefinansowego na podstawie Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2464 z dnia 14 grudnia 2022 r. w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) nr 537/2014, dyrektywy 2004/109/WE, dyrektywy 2006/43/WE oraz dyrektywy 2013/34/UE w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Raporty ESG

Raporty dotyczące ESG( environmental, social, corporate governance) zaczną funkcjonować od 1 stycznia 2024 r. Raportować w 2025 r. będą musiały spółki notowane na giełdzie, zatrudniające powyżej 500 pracowników. W 2026 r. raport za 2025 r. będą musiały złożyć wszystkie duże przedsiębiorstwa, a od 1 stycznia 2026 r. (raportowanie w 2027 r.) – małe i średnie spółki, notowane na giełdzie. Odpowiednie zarządzanie kwestiami związanymi ze środowiskiem, społeczeństwem i ładem korporacyjnym niesie wiele korzyści dla firm. Działania w zakresie ESG mogą definiować sukces finansowy firm, a w perspektywie średnio i długookresowej przyczynią się do zmiany charakteru usług i produktów oraz sposobów działalności. Coraz częściej zwracają na nie uwagę inwestorzy.

Raportowania wysokości śladu węglowego

W ramach tej samej dyrektywy CSRD, firmy zobowiązane są również raportowania wysokości śladu węglowego. Już od 2024 wszystkie duże firmy i te obecne na giełdzie będą musiały taki raport złożyć.

Subscribe for the updates!

[mc4wp_form id="461" element_id="style-11"]